Standart

Ahşap Kapı

Ev ve iş yerlerinin kapılarında son yıllarda ortaya çıkan kapı sistemleri çok popüler bir hal alsa da ahşap kapının sağlamlığı tartışmasız gerçek. İnşaat ve dekorasyon sektöründe fiyatı yönü ile diğer kapıları tercih edenler daha sonraları yaşanan problemlerle ahşaba geri dönüş yapıyorlar. 

Ahşap kapıda asla boşluk bulunmaz. Amerikan tarzı kapılarda sıkıştırılmış ham maddeden yani mukavva tarzı bir plaka ön ve arka yüze konuyor. Arada büyük bir boşluk bulunuyor. Bu boşluk hem ses yalıtımını sağlamayıp kapının işlevine hitap etmiyor, hem de en ufak darbelerde dağılarak kullanılmaz hale gelebiliyor. Ahşap için asla böyle bir durum söz konusu olamaz.

Ahşap Kapı

Ahşap Kapı

Ahşap, ham madde olarak farklı ağaçlardan yapılır. Mekanların iç kapılarında en çok beyaz çam kullanılırken dış mekanlarda kullanılacak olan ahşap kapılarda çıralı çam kullanılır. Ceviz, meşe ve maun ağaçlarından yapılan kapılar da ahşap kapılara örnek olarak verilebilir. Kesinlikle sıkıştırma değildir ve bulabileceğiniz en iyi ve dayanıklı kapı sistemleri ahşap olanlardır.

Ahşap malzemeden imal edilen kapılara istenilen boya kullanılabilir. Kapılara son şekli verildiğinde atölyeden çıkmadan evvel her yeri titizlikle boyanmalıdır. Kullanılan boyanın niteliği de önemli. Kalitesi yüksek bir boya seçilmeli. Zaten ahşap kapı boyayı tutmakta problem yaşamayacağından sık sık boyanma ihtiyacı hissedilmez. Boyanacağı zamanda püskürtmeli sistemler ile boyanması oluşabilecek estetik sorunları ortadan kaldırmış olur.

Ahşap kapı fiyatı yönü ile diğer kapılardan daha maliyetli olabilir. Ancak kapılar her gün tarafımızca çeşitli muamelelere maruz kalıyorlar. Islak ellerle elliyoruz, çarpıyoruz ve zaman zaman kötü davranıyoruz. Eğer sorun çıkarmayan bir kapı isteniliyorsa ve uzun yıllar kapı değiştirmek gibi bir niyet yoksa en iyi kapı tercihi ahşaptan yana kullanılan olacaktır.

Leave a Reply

TOPlist Sitetag